XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Co je víra

Co je víra

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
V čem spočívá to, že věříme?
Autor fora nevložil zatím žádný úvodní příspěvek

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 z 42 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | Poslední

 

vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 18.09.2013 08:55:08 ... (375/415)
Re (15): Víra
Odpověď na příspěvek od Joe73 z 18.09.2013 08:47:26:

No nevím, zda někdo opravdu dokáže dávat Boha na 1. místo tak, že je mu nejvzácnĕjší i ve chvíli, kdy mu umírá dítě.

Bohužel musím dát za pravdu tomu faráři. Skutečně věřící člověk a to jakékoli víry nutně musí být fanatik. Pokud není takovým fanatikem že se neraduje z toho, že jeho umírající dítě se brzy shledá s Bohem, potom v Boha ve skutečnosti nevěří.
vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 18.09.2013 08:48:47 ... (374/415)
Re (18): Víra
Odpověď na příspěvek od Joe73 z 18.09.2013 08:09:33:

Že Ty ale nĕco předpokládáš, tak to ještě neznamená, že se nemýlíš.

Samozřejmě že se mohu ve svém předpokladu mýlit a v tom případě to může být jakkoli jinak. Například že Bůh není všemohoucí a nemá vývoj událostí pod kontrolou. Nebo Bůh je zlý a schválně nás zmátl, aby nás mohl za naše omyly potrestat. A je tu ještě mnoho variant. V tom případě je ale lepší se na Boha nespoléhat, kdoví co je to vlastně zač a kdoví je li vůbec nějaký Bůh.
guest Muž Joe73 ... 18.09.2013 08:47:26 ... (373/415)
Re (14): Víra
Odpověď na příspěvek od amalka-alka z 09.09.2013 21:30:06:
Stvořil však člověka, který zlo páchá. A stvořil svět, ve kterém jsou potopy, zemětřesení atd. Píšeš, že jsme byli stvořeni až děsivĕ svobodnými. No právě. Nešlo nás stvořit se svobodnou vůlí, ale s jistými omezeními? Např., abychom nemohli zabíjet druhé.

Že jsou nám nejvzácnĕjší děti, mi připomnělo nedávné kázání jednoho faráře. Zmínil, že byl v nemocnici kde rodičům umírá dítě. Že je to hrozné, ale že věřící by měl dávat na 1. místo Boha a tudíž by mĕl nalézt útěchu v tom, že se to dítĕ s Bohem brzy shledá. No nevím, zda někdo opravdu dokáže dávat Boha na 1. místo tak, že je mu nejvzácnĕjší i ve chvíli, kdy mu umírá dítě. Jistĕ se ten člověk modlí k Bohu, aby to dítě nezemřelo, a pak je konfrontován s tím, že nebyl vyslyšen...
guest Muž Joe73 ... 18.09.2013 08:09:33 ... (372/415)
Re (17): Víra
Odpověď na příspěvek od vagabund ( mailto:vagabund1@centrum.cz ) z 03.09.2013 08:38:02:
Je to ještě složitější, neboť mnozí věří ve více Bohů. Že Ty ale nĕco předpokládáš, tak to ještě neznamená, že se nemýlíš.

Věřící člověk neví, jak vznikl svět. Pouze věří, že ho stvořil Bůh.
guest Muž amalka-alka ... 09.09.2013 21:30:06 ... (371/415)
Re (13): Víra
Odpověď na příspěvek od Joe73 z 02.09.2013 00:16:06:

Ty přece víš, že Bůh zlo nestvořil. Sám jsi psal, že nás nestvořil jako roboty. Adam s Evou nebyli stvořeni s nějakou vadou, ale měli možnost otočit se k Bohu zády. Byli jsme stvořeni až děsivě svobodnými.
Jak říkám, Bůh zlo nestvořil. Satan zhřešil ještě před stvořením našeho světa. Stal se z něj nepřítel Boha. Byla to realita, o které byli lidé informováni, ale neznamenalo to, že i oni se musejí stát zlými. Když satan (ten had) začal překrucovat to co jim Bůh řekl, začali o Bohu pochybovat. Vlastně uvěřili pomluvám. Ale vůbec nemuseli, oni k tomu stromu vůbec nemuseli chodit, nebylo jejich poviností se bavit s hadem. Jestli šlo o zkoušku, nevím, nejspíš ano. Možná si to satan vyžádal.

Proč nás Bůh stvořil i přes to, že věděl jak to dopadne? Nevím, ale trochu tuším. My lidé víme v jakém světě žijeme a že tu není lehké žít a všude na nás číhá nebezpečí a smrt. A přesto přivádíme na tento svět děti, které jsou pro nás nejvzácnější, i život bychom za ně dali. Tady někde bych hledala odpověď.
vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 03.09.2013 08:38:02 ... (370/415)
Re (16): Víra
Odpověď na příspěvek od Joe73 z 01.09.2013 23:38:01:

To že všechno vzniklo náhodou se mi také moc nezdá. Druhé vysvětlení že vše stvořil Bůh mi nepřipadá věrohodnější. I když bych začal věřit že vše stvořil Bůh je tu otázka který Bůh? Každé náboženství tvrdí, že zrovna ten jejich a zároveň tvrdí že ten jejich Bůh jim sdělil, jak se mají na tomto světě chovat a co bylo na začátku a co bude na konci. Pokud by všechno stvořil Bůh a chtěl by, abychom na tomto světě nějak jednali, předpokládám, že by vzniklo jedno náboženství a jeden návod na ten správný život. Pokud by přičiněním nějaké zlé moci vznikla kromě tohoto náboženství i náboženství jiná, scestná, mělo by být alespoň pro normálního člověka to pravé odlišitelné od těch ostatních. Kriticky smýšlející člověk musí uznat, že tomu tak není.

Jsou situace se kterými se člověk setkává denně a proto mu nepřipadají záhadné a nepochopitelné i když takové jsou. Na druhé straně jsou situace, se kterými se jen tak běžně nesetkáme, spíše se s nimi nesetkáme nikdy. Proto je například těžké pochopit teorii relativity, protože rychlostí světla se v běžném životě nepohybujeme. Stejně těžké je pochopení vzniku vesmíru nebo vzniku života na této planetě.

Ze všeho toho výše uvedeného vyplývá, že pokud se mne někdo zeptá, jak vznikl tento svět nebo jak vznikl život, moje odpověď je že nevím. Ten kdo řekne, že to ví, vymýšlí si pohádky. Nic proti pohádkám když je někdo neprohlásí za jedinou pravdu.
guest Muž Joe73 ... 02.09.2013 00:16:06 ... (369/415)
Re (12): Víra
Odpověď na příspěvek od amalka-alka z 01.09.2013 11:35:41:
A jak bys odpověděla na otázku, proč Bůh stvořil ten strom poznání a toho hada? Aby lidi vyzkoušel, zda ho poslechnou? Jako vševědoucí musel vědět, že neposlechnou. Nebylo by tedy rozumnější nás nestvořit nebo nás nepokoušet? A když nás Bůh stvořil jako dobré, proč jsme chvíli poté byli špatní?
guest Muž amalka-alka ... 01.09.2013 23:46:53 ... (368/415)
Re (13): Víra
Odpověď na příspěvek od vagabund ( mailto:vagabund1@centrum.cz ) z 01.09.2013 12:59:29:

Nemyslím si, že jde o obrazné vyprávění. Není tam řečeno, že jde o podobenství, naopak celá Bible je o důsledcích hříchu prvních lidí a o řešení tohoto problému. Podle mě je nejlogičtější vysvětlení toho v čem dnes žijeme právě ta tehdejší událost.
V čem postrádáš svobodnou vůli? Copak ti lidé se nerozhodli svobodně, nikdo je nenutil porušit zákaz, a také je nikdo neplácnul přes prsty, když trhali to ovoce. Co je nesprávného na tom, že přestoupení zákona má své následky? Snažila jsem se ukázat, že nešlo o náročný zákaz. Mělo se na něm ukázat koho lidé budou poslouchat, Stvořitele nebo stvoření?
Bible v nás má probouzet a upevňovat víru v Boha. Buď věříš, že Bibli psali lidé inspirovaní Bohem, nebo ne. Bůh ti dává svobodnou vůli se rozhodnout. Když to s ním chceš zkusit, dá ti dostatek informací a důvodů pro víru v něj. Pokud s ním nechceš nic mít, třeba se na uši postav, neuvěříš.
My žijeme v hříchu a jak jsem psala, jde o narušení vztahu s Bohem. Máme o něm zkreslené představy a proto s ním máme problém.
Navrhuju vrátit se do zahrady Eden a dokončit 3. kapitolu. Ale nechám to na tobě jak budeš chtít.
guest Muž Joe73 ... 01.09.2013 23:38:01 ... (367/415)
Re (15): Víra
Odpověď na příspěvek od vagabund ( mailto:vagabund1@centrum.cz ) z 01.09.2013 08:54:55:
Je fakt, ,že u některých lidí je víra jen záležitost emocí, u mĕ je to naopak záležitost rozumu. Existence Boha coby stvořitele se mi zdá nejpravdĕpodobnĕjší, zatímco možnost, že všechno kdysi vzniklo náhodou a zničehonic, se mi zdá dost nerozumná.
vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 01.09.2013 12:59:29 ... (366/415)
Re (12): Víra
Odpověď na příspěvek od amalka-alka z 01.09.2013 11:35:41:

Myslím, že v tomto případě bereš Bibli moc doslovně. Já předpokládám, že tato část je míněna obrazně. Nepůjde tedy o strom a jeho zakázané ovoce ale zdroj poznání a zakázané informace.
V obou případech to ale znamená naprostou a slepou poslušnost Bohu. Pokud by to byla slepá poslušnost vševědoucímu, všemohoucímu a nekonečně dobrému Bohu, nebylo by to nejhorší i když tu už postrádám svobodnou vůli. Ona svobodná vůle, po jejímž projevení nastává trest to není svobodná vůle podle mého gusta. Je tu ale větší problém. Prvním lidem svá přání i příkazy sdělil Bůh nám ostatním to sděluje Bible, kterou napsali a vykládají lidé. Výběr toho který z textů do Bible patří a který ne uskutečnili též lidé a to že byli při této činnosti osvíceni duchem svatým řekli také lidé.

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 z 42 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: