XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Judaismus

Judaismus

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
vše o tomto náboženství
Fórum pro lidi zajímající se o toto náboženství z jakéhokoliv důvodu.

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 z 9 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | Poslední

 

vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 29.10.2006 15:53:24 ... (47/87)
Re (10): židé, morálka, předkové
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 28.10.2006 20:28:31:
Pokud vím tak Izrael už letouny Mirage nemá .Po roce 1967 kdy na ně Francouzský president uvalil embargo si Izraelci Mirage okopírovali a vyráběli je pod názvem Nešer (Orel) a v další zdokonalené verzi Kfir (Lvíče ) ty ještě dosluhují.V současné době tvoří převážnou většinu Izraelského letectva Americké F16 , F4E Phantom a další převážně Americké stroje.
V šestidenní válce se ale Mirage velmi osvědčily.
guest Muž Hatamoto ... 28.10.2006 20:28:31 ... (46/87)
Re (9): židé, morálka, předkové
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 27.10.2006 01:16:24:
No jako zajímavý názor je že nejmocnějším židovským státem je USA :)))))) a je to pravda, urcite jsis všiml s čímpak oni izraelští vojáci bojují M16A2 s kompletním nejmodernějším příslušenstvím(+ ostatní výstroj a výzbroj) jezdí v amerických tancích a transportérech...nutno podotknout, že stíhačky Mirage americké nejsou. Ono se dobře válčí s americkou podporou za zadkem. Nemám USA a jejich styl armády rád, ale rozhodně v ohledu vybavenosti jsou na špici. Já jsem tu sílu státu co do velikosti myslel spíš ze širšího hlediska(lépe řečeno hodně hooodně dávno do historie) ale i tak je to špatný poměřovací systém. Mylsel jsem to prostě tak že třeba Franci a Německo jsou sakra velké státy, na Evropu. A bývali tak velké už před lety(+- některé malé změny) Ale nemusí to pravda taky znamenat nic. Přece jen elity není nikdy většina.

No co se mi nelíbí na jejich morálce...možná se mnou nebudeš souhlasit, ale má mnoho společného s morálkou křesťanskou(a ta je ještě horší)
Připadá mi, že si prostě něco nalhávají a přitom jsou pro svůj záměr schopní všeho, třeba použití jaderné zbraně. Když zabíjí teroristu, rozmáznou ho raketou z vrtulníku, fakt chutovka když po něm zbyde jen mastnej krvavej flek a pokřivená kolečka z invalidního vozíku ale to by bylo jedno, ale je jim uplně jedno že sestřelí i pár dalších třeba i nevinných lidí. Však co. A chovat se jako Bohem vyvolený národ? Kdo vymyslel tuhle blbost? Co si pamatuju, tak před Bohem si mají být všeci rovni. Zajímavé. Ono pokud clovek vezme v potaz bibli tak je tam tolik navzájem si odporujících věcí až hrůza, jenže už je to celkem dlouhá doba co jsem chodil do náboženství a tak už se mi plete Nový a Starý zákon. (a mám dojem ze v Novem je vic blbostí, takže jsou na tom židi asi lépe) Když jsem se ptal na pro mně nepochopitelnou věc, jak může někdo uznávat oba dva zákony(myšleno křesťany) nebyly my schopni zástupci církví křsťanských moc kloudně odpovědět.
No a není snad křesťanství pouze jiná forma židovství? Tolik věcí mají společných+tolik postav byble jsou zide(Jezis, MArie, Josef) apoštolové až na jednoho všichni židé.
Ale i pro mně je to těžké vysvětlit.

To je dobře, že to není otázka chvilky. Ano myslím že víru vysvětlit nejde. Já prostě nemůžu o sobě říkat že jsem věřící, protože bych nalhával sám sobě.Mno líbit se ti nemusí, ale u některých "věřícíh" to platí. V mých očích lidé co se uchylují k bohu jen ve chvílich nouze vypadají jako žebráci - klasický křesťan. Modlitba křesťanská je není rozmluva, ale ponížená prosba, která dělá z člověka mrzkého tvora, pouhé nic v provnání s bohem.
Viz skvělý vtip jak prosí tak ženská v parku "Bože prosím tě bud tak laskav a sesli mi 200 korun. Prijde k ní typek povida Co to tady vyvádíte? Tady máte stovku a nechte toho. Ona zmlkne borec odejde a ona povídá "Pane Bože děkuji ti ale tu druhou polovinu mi uz neposílej po takovém neznabohovi.*3*
Víra pro slabochy: No jak se to vezme o židovství to asi neplatí tak jako o křesťanech, o těch to platí.
Jenže, nejseš křesťan tady ehm pláču na špatném hrob....teda foru:)))

Hmmm tomu bych taky věřil že člověku řeknou že jeho prapředek byl kdo ví kdo, jenom pro prachy.Navíc to může být i prima zábava taklhe se v tom hrabat. Ikdyž pravda mnohdy to nebude jednoduché.
guest Muž Ronen87 ... 27.10.2006 01:16:24 ... (45/87)
Re (8): židé, morálka, předkové
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 26.10.2006 21:14:16:
Vezmu to odzadu. V současnosti žije v Izraeli něco okolo 6,7 milionu obyvatel, z toho asi 5,4 židů, což je 38% celosvětové populace. Tak si můžeš spočítat kolik žije židů v diaspoře. Nemyslím ale, že se poměřuje síla národa podle počtu obyvatel. Spíš myslím, že se to má poměřovat podle činů a když se ohlédneme zpět do historie, tak Izrael VŽDY v boji o přežití vyhrál. Ať už to byla válka o nezávislost (Palestinská válka), den po vyhlášení státu Izrael, kdy se na tento stát vrhli VŠICHNI jeho sousedé s MNOHEM POČETNĚJŠÍMI armádami. Díky pomoci z Československa a díky odhodlanosti a víře Izraelců útok odrazili. Tak bych mohl pokračovat přes Sinajskou válku, šestidenní válku, jomkipurskou válku, ... Přestože na ně útočila většina, tak vždy zvítězili (i když v jomkipurské válce to bylo dost krušné - údajně tak, že vrchní velitel izraelských vojsk žádal premiérku Goldu Meierovou o souhlas s možným použitím jaderných zbraní). Pokud jsi četl Pentateuch, tak je poměrně dost zmapovaný vývoj židovského pokolení.

Co se ti nelíbí na židovské morálce?

Pro mně víra rozhodně není otázka chvilky. Ono je těžké vysvětlovat proč, snad to ani nejde. Nelíbí se mi argumentace, že víra je pro slabochy, kteří si tak pomáhají při svých těžkých chvílích. Víra totiž není pouze o tom, že on tu je s námi ve chvílích, kdy jsme na tom špatně a víme, že nám naslouchá a můžeme mu vše říct. Je to taky o tom, že se s ním dělíme o naše radosti a úspěchy.

V rodokmenu své rodiny jsem také narazil na několik jmen, které se zdají být šlechtického původu (Turnwald, Czabaschkin, Walter, ...). Svůj rodokmen si můžeš nechat dopátrat od specializovaných firem, ale dávej pozor při výběru. Jeden profesor z Oxfordu, který k nám na školu jezdil občas na diskuse, se takhle dozvěděl, že je příbuzný s královnou Alžbětou II. a spoustu dalších věcí, které posléze zjistil, že nejsou pravda. Někdy se snaží, aby ti za tvoje peníze udělali radost, což není to za co ty chceš platit.
guest Muž Hatamoto ... 26.10.2006 21:14:16 ... (44/87)
Re (7): košer porážka (šchita), vyznání
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 24.10.2006 00:57:48:
Hmmm zrejmne to chce nejake kodeky ale kdo ví...Zájímavé, mně to totiž zajímá jak se staví rodina k víře jednotlivce, když se tato víra liší a tky jak to vzniklo. Potkal jsem tady na foru jednoho mladého křesťana, co má v rodině takové rozdíly, že to vypadá jakoby víru brali jako sport. Každý něco jiného a mnohdy dosti kontrastně.Ikdyž spíž v širší rodině.
To je dobře, že se zajímáš takhle os svou rodinu, sám to chci taky někdy podniknout, nezajímá mně ani tak víra ale jenom prostě historie(a ještě taky jestli nejsem ze šlechtického rodu, protože mi říkal kámoš že byl na zámku kde byl rod co se menoval stejně jako já, ale nebyl si jistej)
No židovsky znějící jméno může něco znamenat, lépe řečeno znamená podle mne dost...jenomže je to zamotané a jména se táhnou dlouhou dobu až to může zaniknout uplně, takže kdo ví?
No já jsme Shindlerův seznam nevidel :((( ale ted sme byli v kině na Síle lidskosti, bylo to o tom člověku co zachránil tolik českých dětí a nikomu nic neřekl.
Hmmmm rozhodně není jediný, už sem to viděl i v arabském světě i indickém. Jen prostě nemám rád křesťanskou, potažmo židovskou morálku. No a i kdyby se mi jakakoli vira libila, prostě je pro mně těžké věřit, není to otazka chvilky, nechtel bych treba o sobě tvrdit, že sem krestan a neverit v Boha. Takové chování je mi proti srsti.
Nevím jak silný je židovský národ mně to moc nepřipadá, je možné že kdyby byl silný byl by to národ početnější(ikdyž těžko odhadovat kolik jich je)
No to, že to mají zmapované až po "Adama" je trochu zavadejici, mne spis uchvacuje napriklad mayske pozorovani hvezd apod. Proste mista kde moderni veda nechape:)
guest Muž Ronen87 ... 24.10.2006 00:57:48 ... (43/87)
Re (6): košer porážka (šchita), vyznání
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 23.10.2006 21:11:06:
Video jsem si už stáhnul, ale jde mi jen zvuk :-(. S tim uvazováním jsem měl na mysli porážku a ne koridu :-D.
Co se týče mé rodiny. Většina je ateistická. Babička s tetou jsou křesťanky. Nedávno mi babička řikala, že se děda zajímal o judaismus, ale žid zřejmě nebyl. Mně judaismus chytnul po tom co jsem viděl poprvé Schindlerův seznam a hodně mě i ovlivnil. Nedávno jsem na jednom fóru narazil na zajímavý příspěvek:
"Jednou se někdo ptal jednoho člověka, co jej přivedlo k víře v Boha. Odpověděl: "Židé, pane". Žádný národ na světě nezažil a nezažívá tolik pronásledování a nenávisti, a nemluví se o něm ani zdaleka tolik, jako o Izraeli a Židech. Žádný národ se tak hrdinně neubránil a stále nebrání naprosto nesrovnatelné přesile okolního světa, jako Izrael. Žádný národ nemá tak zmapované svoje dějiny, sahající do nejhlubšího starověku až ke stvoření světa, jako Izrael. Izrael je naprosto výjimečný ve všem. Jiný národ nebyl na dva tisíce let rozprášen, aby v posledních dobách dějin soudobého světa zase nevznikl, přesně podle biblických proroctví. Tak, aby byl připraven na blížící se druhý příchod Mesiáše. To nemůže nikoho nechat lhostejným."
I to by se dalo použít pro popsání mých pocitů. Každý kdo viděl Schindlerův seznam asi cítil velikou lítost a zdrcení nad tou vší hrůzou, která se během šoa odehrála já tehdy pocítil i jakousi sounáležitost k tomuto národu.

Abych řekl pravdu, moje rodina nemá vyloženě nějaký postoj. Rodiče vědí, že chci po škole odjet do Izraele a nic proti tomu nenamítají, pravda minulý prosinec na mně koukali trochu zvláštně, když jsem slavil Chanuku, ale postupně si zvykají. Babče se líbí, že se o judaismus zajímám, byť je křesťanka a myslím, že je i ráda, že jeden z jejích vnuků věří v Boha. Podle toho co jsem doposud zjistil o původu své rodiny zatím nemám důkaz, který by dosvědčoval, že mám židovský původ, až na "židovsky znějící" příjmení v mém rodokmenu.
guest Muž Hatamoto ... 23.10.2006 21:12:51 ... (42/87)
Re (6): kabala
Odpověď na příspěvek od Cody666 ( mailto:cody@email.cz ) z 23.10.2006 12:30:20:
Kabala mne zajima, spise ale ta od Golden Dawn...ale vim o ni uplny prd, t je tajemna jak hrad v karapatech...nemam moc casu ted na cteni:) takze nez se o to menco dozvim, bude to trvat:)
guest Muž Hatamoto ... 23.10.2006 21:11:06 ... (41/87)
Re (5): košer porážka (šchita), kabala, Leviathan
Odpověď na příspěvek od Ronen87 ( mailto:faigl.ladislav@centrum.cz ) z 22.10.2006 01:38:55:
Tak Corida neni nabozenstvi, nema to s nim pokud vim nic spolecnyho(no otreador se pred vstupem do areny modlí) Pockej uvazat a zvedat do vysky??? To nemyslsis pri koride ze? No ovce a kozy se obvykle podrezavaji, stejne jako vetsi ptaci(holubum se zakrouti krkem) prase se muze strilet, jinak to jde elektrikou. Strili se kun a nebo se jen svihne mezi oci.No u kralika se lame vaz a kdyz to udelas dobr krev mu vytece nosem:) ale videl sem chlapak co kralika napred uvazal za zadni nohy a pak se ho snazil podrezat....nacez ten se skubal a cakal vsude kolem...:)
Jo tak zastrelenim to neni obvyli....ono de o ten jekot ovce a zvlaste jehnata placou skoro fakt jak deti...dokonce i tkaova nutrie rve jak decko(ta se zapichuje abys neposkodil kuzi) U ovci je to navic znasobeno krvi na bile vlne, mati rikala ze si delali aji carecky krvi na bili dlazdicky na zdi, ze fakt jako tvrdy no.zkusim ti to poslat an mail.
Nevím o Leviatahnovi sem se dovedel ze Satanske byble od La veye...mam i pekny obrzek kde je vyobrazen jako morsky hadodrak a teloma z lidi:) pekne. Jinak sem ho i s tim behemothem videl v nejake stare bybli na internetu.
Jo jeste bych se chtel zeptat co rodina, jeslti nemas se svým vyznáním problémy a tak, nebo jestli uz to mate v rodine(coz je asi nejpravdepodobnejsi)
guest Muž Cody666 (cody@email.cz) ... 23.10.2006 12:30:20 ... (40/87)
Re (5): kabala
Odpověď na příspěvek od Ronen87 ( mailto:faigl.ladislav@centrum.cz ) z 22.10.2006 01:39:06:

Obecně doporučuju prohledat web a použít Googla, jinak ideální dílo pro začátečníky doporučuju Zev Ben Shimona Haleviho, Vesmír v kabale, nakl,. Volvox Globator...
guest Muž Ronen87 (faigl.ladislav@centrum.cz) ... 22.10.2006 01:39:06 ... (39/87)
Re (4): kabala
Odpověď na příspěvek od Cody666 ( mailto:cody@email.cz ) z 20.10.2006 20:47:49:
K tvé reakci. Zaprvé bych chtěl upřesnit, že se jedná o citaci z knihy. I já jsem byl překvapen, když jsem viděl v závorce hebrejský název pro ono osvědčení ze způsobilosti. Myslím, že se to ale dá vysvětlit. Kabala totiž neoznačovala vždy pouze židovskou mystiku, ale původní význam tohoto slova bylo talmudské označení ústní tradice. Domnívám se, že v kontaxtu Šchity to bylo myšleno právě takto a s židovskou mystikou to nemělo nic společného.

Když už jsme u té kabaly, tak do židovské mystiky bezpochyby patří i Golem a pověsti jimiž byl opředen. V pátek jsem měl tu možnost zúčastnit se mezinárodního festivalu MOFFOM, v rámci něhož byl v Lucerně promítán starý černobílý německý film z dvacátých let Golem (Der Golem, wie er in die welt kam). Je to dosti expresionistické dílo a bylo doprovázeno živou hudbou při které se prolínaly židovské a romské melodie a kanadský hudební genius Solacced se u mixážního pultu dobře činil. Vše proběhlo ve spolupráci s Židovským muzeem v rámci roku s židovskou kulturou. Opravdu nezapomenutelný zážitek :-).

Pokud můžu z tohoto festivalu ještě něco doporučit, tak dnes bude ve Španělské synagoze od 21.00 film Písně na šábes (Chants pour un shabbat), potom ve stejné synagoze od 21.27 film Ladino a od 21.06 ve Světozor Malý sál bude film Ozvěny z Jericha: Punk rock ve Svaté zemi (Jericho's Echo: Punk rock in the Holy Land) - což by měla být pronikavá sonda do problematiky konfliktu na Středním východě z velmi nevšedního úhlu pohledu izraelské punkové hudby. Takže kdo může a bude v Praze, tak rozhodně doporučuji! Více naleznete na http://www.moffom.org

To Coddy666: Pokud nám můžeš říct více informací a zajímavostí o kabale, tak já osobně ti budu moc vděčný.
guest Muž Ronen87 (faigl.ladislav@centrum.cz) ... 22.10.2006 01:38:55 ... (38/87)
Re (4): košer porážka (šchita), kabala, Leviathan
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 20.10.2006 19:13:14:
Jestli je oboustraně nabroušený nevím, můžu zjistit. Coridu lze srovnávat pouze z hlediska ochranářského, určitě bys ale narazil kdybys to srovnával před zbožným židem. Chápu ale, že pro to zvíře to musí být obrovský šok, když ho při plném vědomí uvážou za zadní nohy a zdvihnou do výšky. Slyšel jsem, že často dochází i k vykloubení zadních končetin. Z vlastní zkušenosti vím jaké to je u domácích zvířat (u králiků). Tam je de facto ten králik nejdřív usmrcen zlomením vazu a až pak mu je proříznuta tepna. U těch ovcí a jehňat .. asi je otázka jak zabít. Pokud máš na mysli podříznutí, tak nevím jestli bych toho byl schopen u jakéhokoliv zvířete. Nicméně když bych vzal v potaz takový u ovcí ne moc obvyklý způsob porážky a to zastřelením, tak bych to asi zvládl i u ovce nebo jehněte, při čemž si myslím, že člověka bych nezabil. Video pošli, rád se podívám (doufám, že mně ochránci nebudou považovat za zvrhlíka .. čistě z náboženských a poznávacích důvodů).

K té kabale jsem se už vyjádřil v předchozí reakci. V jedné publikaci jsem četl, že člověk, pokud se bude věnovat kabale by měl být vyzrálý zhruba přes těch 60 let. Nevím ale už kde jsem to četl. Jinak Leviathan byla také ta nestvůra obrovské síly, které podle Thomase Hobbese ovládala svět, ne? Brali jsme to ve filosofii a na to, že jsem z toho maturoval se mi to nějak vypařilo z hlavy... O:-)

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 z 9 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: