XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Judaismus

Judaismus

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
vše o tomto náboženství
Fórum pro lidi zajímající se o toto náboženství z jakéhokoliv důvodu.

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 z 9 | 7 | 8 | 9 | » | Poslední

 

guest Muž Cody666 (cody@email.cz) ... 20.10.2006 20:47:49 ... (37/87)
Re (3): mikve, košer porážka (šchita)
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 20.10.2006 09:30:14:

S tou kabbalou nemáš tak zcela, resp. vůbec pravdu:


Tohle slovo pochází z hebrejského kořene QBL, kibel, který znamená předávání, odkaz.

Mohli bychom tedy říci, že kabbala je odkaz našich předků.

V užším slova smyslu je to hebrejské učení pocházející údajně od praotce Abrahama.

V podstatě jde o rozšíření židovského náboženství, židovskou mystiku.

Podle mého názoru pochází toto učení z Egypta, odkud je odnesl velekněz Mojžíš, který se, jak známo, učil v egyptských chrámech.

Kabbala je rozdělena na dvě části Cestu vozu a Cestu stvoření.

Cesta vozu se zabývá uspořádáním nebe, podstatou Boha a nadpřirozených sil. Nejvíce informací o této cestě uvádí kniha Zohar, s níž se postupně budeme seznamovat.

Cesta stvoření se zabývá stvořením světa, člověkem a jeho duší. Základy tohoto učení jsou v knize Sefer Jecira (Kniha utváření), která uvádí souvstažnosti mezi člověkem, vesmírem a časem.

V dnešní době je rozšířena tzv. mystická kabbala. Je to v podstatě kabbala známá z učení Hermeticého řádu Zlatého úsvitu. Není to "pravá" židovská kabbala. Je to ovšem velmi mocný a užitečný nástroj. Právě o tomto druhu kabbaly bych chtěl psát. Židovské učení je dost složité a pokud se nevěnujete hebrejské náboženské praxi, nic vám asi nedá. Židé jsou navíc velmi žárliví a svá tajemství si pečlivě střeží. Možná to zní přehnaně, ale když jsem dával jednomu modernímu židovskému kabbalistovi svůj překlad Zoharu, odbyl mě s tím, že Zohar neŽidům do ruky vůbec nepatří.
guest Muž Hatamoto ... 20.10.2006 19:13:14 ... (36/87)
Re (3): mikve, košer porážka (šchita)
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 20.10.2006 09:30:14:
Hmmmm tak díky za vyčerpávající odpověď....no to by odpovídalo prudušnice na tom videu také letí:) Není náhodou ten nůž oboustraně nabroušený?No je to jedno konec konců:) No ono víš, já nejsem žádný ochránce zvířat, ale právě jim je to trnem v oku(nejenom samozrejme) Ale stve mne spis to že Židům je takto dovoleno zabíjet, a corida je týrání zvířat. Ono to totiž není hned tak, když se tepny proříznou...mám kdesi tabulku u člověka za jak dlouho kde kterou tepnou vykrvacíš u té krční je to u člověka pri rezu hlubokem 1,5 palce(co ze je sakra hodne palec je 2,54) je clovek mrtvy za 12 secund...no jo ale clovek a krava je rozdil(trapi se dyl) proto se tenhle zpusob podriznuti pouziva pouze u malych a strednich zvirat(kozy ovce...slepice). Zrovna u tech ovci je to hodne nechutna vec, kdo dokaze zabit ovci nebo lepe jehne zabije i člověka.(jako že by toho byl schopen) Musí se to i u zvířat udělat...tzv.vykrvit...jenze to se delá az po omráčení. Pokud bys chtel mužu ti košer jatka z Iowy poslat:)

Kabala=způspbilost? :zajímavé...mnoho slavných si hraje na kabalisty a pri tom o tom ví prd.
behemot: Hmmm ja kdesi videl, ze po Apokalypse zemi zpustoší behemot, a z moře Leviathan(coz je hebrejsky had z moře pokud se nepletu) - nekdy tez oznacovan jako jeden z pekelnych knižat.No a taky je dobry ze behemot je rusky hroch(v bibli totiz tak behemoth vypadá(s davkou fantasie)Zajímavé tyhle jazykové věci.
guest Muž Ronen87 ... 20.10.2006 09:30:14 ... (35/87)
Re (2): mikve, košer porážka (šchita)
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 19.10.2006 22:34:02:
Někde jsem četl, že za účelem mikve se používala i třeba řeka. Včera jsem četl v jedné knížce o Mikve toto:
"Mikve: "sebrání" nebo"shromáždění" vody (srv. Gn.1:10). Rybník, nádrž, přesněji lázeň či "ritualarium" s čistou přírodní (nikoli vodovodní) vodou, vníž je možné nabýt rituální čistoty (tohora). Mikve by měla pojmout nejméně 762 litrů vody a být dost hluboká, aby umožnila dospělému úplné ponoření. V období Chrámu používali mikve kněží, kteří se rituálně znečistili. Dnes ji ve většině židovských komunit používají především věřící ženy, jež jsou podle židovského zákona povinny ponořit se před svatbou, po menstruaci (Nida) a po porodu. Mikve umožňuje také ponoření (tvila) konvertitů na judaismus a nádobí (talířů, příborů, hrnců atd.) zakoupeného od nežidů. V předvečer šabatu, svátků, a zejména Jom kipur se do mikve noří také zástupci chasidismu a jiní velice zbožní židé. Myšlenka, že moderní hygienická vybavení domovů činí pro ženy použití mikve po menstruaci zbytečným, je všeobecně rozřířeným omylem. Starověké rituální lázně podle halachy objevili archeologové ve Státě Izrael. K ženské sekci soušasné mikve je často připojen kosmetický salón. O zákonech rozhodujícíh o tom, jak se budují rituální lázně a jakého typu vody je možno použít, pojednává traktát Mikva'ot v Mišně." Judaismus od A do Z; Ja'akov Newman, Gavri'el Sivan, str. 116-117, 1992, nakladatelství Sefer

Ještě k té rituální pořážce. Ta se nazývá Šchita a výše zmíněná kniha o ní píše takto:
"Šchita: předepsaný způsob porážky zvířat a ptáků, které Židé podle biblického zákona smějí jíst. Obecně rozšířený název pro šchitu je "rituální porážka". Židovská forma porážky vychází z přísného biblického zákazu požívat krev, jakožto Bohem darovaný zdroj života, který člověk nesmí pozřít (Gn. 9:4; Lv. 3:17, 7:26-27, 17:10-24; Dt. 12:23-25). Šchita předepisuje použití neposkvrněného a speciálně připraveného řeznického nože (chalaf), který přetne zvířeti životně důležité tepny, žíly a průdušnici; to má za následek vykrvácení, bezvědomí a smrt za několik vteřin. Tento čin může provést pouze profesionální řezník (šochet), který musí být zbožným Židem příkladného chrakteru a dobře znát všechny příslušné zákony. Každý šochet musí projít učednickým obdobím, kdy pracuje pod dohledem profesionálního řezníka, a musí mít osvědčení o způsobilosti (kabala), vydané kvalifikovaným rabínem nebo jiným rabínským orgánem. Plně kvalifikovaný šochet smí porážet zvířata (behemot) i ptactvo (ofot), ale někteří mohou mít oprávnění zabíjet pouze drůbež. Jakmile byla porážky vakonána, musí se mrtvé zvíře prohlédnout, zda není poskvrněno nebo nejeví známky choroby, neboť pak je nevhodné k židovské konzumaci (trefa). Také šochetův nůž podlého pravidelným kontrolám, aby se zjistilo, že není poškozený a nemá zářezy (pgima). V takovém případě by byl nezpůsobilý a maso by se stalo nevhodným k použití. Pro zvířata, která se mají porazit, je v souladu s humánními předpisy povoleno použít speciální ohrady, kde se zvíře uváže, ale není dovoleno používat před šchitou jakékoli formy omráčení (např. elektrického nebo jiným způsobem). Všechny tyto předpisy, které brání obyčejnému Židovi provozovat řeznickou činnost, přispěly ke skutečnosti, že se Židé děsí krveprolití (šfichut damin), a posílily soucitný postoj Židů ke zvířecímu i lidskému životu." Judaismus od A do Z; Ja'akov Newman, Gavri'el Sivan, str. 208, 1992, nakladatelství Sefer
guest Muž Hatamoto ... 19.10.2006 22:34:02 ... (34/87)
Re: mikve, hebrejština
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 19.10.2006 10:55:36:
Hmmm tak to sem myslel že je jich víc...ale třeba i u nás se vyrábí košer víno, což je hodně zajímavá věc.(A celekm asi dobrej obchodní artikl)
To by mně zajímalo kdo muže do mikve vstoupit jestli to nějak kontrolujou, jako myslim víru.
Jako když jsme u toho, teď mně to došlo mam video z košer jatek:))))) zajimalo by mne jestli jsou reznici židé. Protože třeba u toho vína na celou vyrobu nejenomže židé dohlíží ale dokonce se člověk který není žid ensmí prý ničeho dotknout(hehe kromně zběru vína, coz je btw pekne tezka prace) Tak by mně zajimalo jak je to u tech jatek...mozna je ten nazev jenom tak "ze srandy" ale kazdopadne je zabijeno nožem : ).
guest Muž Ronen87 ... 19.10.2006 10:55:36 ... (33/87)
mikve, hebrejština
Od včerejška je v Brně otevřená obřadní lázeň - mikve. Překvapilo mne, že jsou v ČR pouze dvě funkční - a to v Praze a v Brně.

Umí někdo z vás hebrejsky? Já se asi před rokem snažil získat základy hebrejštiny přes ICQ s několika holkama z Izraele, ale budu muset začít od začátku. Pokud by se tu třeba čirou náhodou objevil někdo kdo trochu vládne starohebrejštinou, tak bych potřeboval pomoct s překladem jednoho textu. Už jsem se obracel na vrchního rabína Sidona.
guest Muž Ronen87 ... 18.10.2006 10:46:46 ... (32/87)
Re (2): proč?
Odpověď na příspěvek od Cody666 ( mailto:cody@email.cz ) z 18.10.2006 10:11:37:
To potom plně souhlasím. V tomto fóru by se měla vést slušná diskuse!
guest Muž Cody666 (cody@email.cz) ... 18.10.2006 10:11:37 ... (31/87)
Re: proč?
Odpověď na příspěvek od Nillbert z 17.10.2006 14:41:19:

Příspěvky jsem smazal, protože IMHO v nejednom příspěvku bylo užit urážlivý tón, který při diskusi není nezbytný. Ostatní byl reakcí na tento, čí z něj vycházející a proto byl celý strom odstraněn. Diskusi lze vést i slušně a na úrovni a očekávám, že tomu tak nadále zde bude.
guest Muž Hatamoto ... 17.10.2006 20:36:02 ... (30/87)
Re (3): antisemitismus, přistěhovalectví
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 17.10.2006 17:24:01:
To máš pravdu...jenomze na Schengen je ejste cas...ale uz se blíži to je pravda. Hmmmm Irán je celkem dost nebezpečnej, ale horší bude KLDR...toho se bojím to už je nějaká síla.
A problémy s integrací jsou celkem pořad, přistěhovalí z Arabove mají jinou kulturu, neříkám že špatnou, ale určitě špatnou pro Evropu. Můžeme si z ní vzít ponaučení, ale když se podívás na výroky dnešních "proroků" k svým lidem tak oni chcou islamizaci Evropy...kompletně.
No to by vypadalo teda...jenže co naděláš. S židy v tomhle není problém protože mnoho židů už se tak integrovalo, že to vlastně není vidět.
Můžu ti dát jména z bývalé americké vlády(možná tam ještě někdo je a je to tam samí žid) ale vsadil bych se že jsou to všeci katolici jak polena:)
guest Muž Ronen87 ... 17.10.2006 17:24:01 ... (29/87)
Re (2): antisemitismus, přistěhovalectví
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 13.10.2006 19:44:27:
Nemyslel jsem přímo u nás, ale spíš ve světě. Obrovské nebezpečí spatřuji např. ve vedení Íránské republiky. S tím přistěhovalectvím souhlasím, že to je jistý problém. Nejsem proti němu, ale je problém, když se nově přištěhovalí odmítají integrovat. To že je naše republika více méně stejnorodá má na svědomí komunismus. Se vstupem do Schengenu se teprve stane naše země kosmopolitní.
guest Muž Ronen87 ... 17.10.2006 16:54:34 ... (28/87)
Re: proč?
Odpověď na příspěvek od Nillbert z 17.10.2006 14:41:19:
Nebyl jsem tu od pátku a nevím o zmizení příspěvků.

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 z 9 | 7 | 8 | 9 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: