XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Judaismus

Judaismus

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
vše o tomto náboženství
Fórum pro lidi zajímající se o toto náboženství z jakéhokoliv důvodu.

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 z 9 | » | Poslední

 

guest Muž Hatamoto ... 04.10.2006 22:27:10 ... (7/87)
Re (3): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 04.10.2006 21:19:32:

Trošku stará, leč myslím si že na pochopení mentality a rozhodně zvyklostí dobrá knížka. Klasika - Ivan Olbracht - Golet v udolí.
A abych to specifikoval, nesmí se ho dotknout pro to, že je prý nečistá a čeho(koho) by se dotkla byl by nečistý taky, dokonce mužovi nemlže ani nic podat...musí to vzít položit a pak až to smí vzít muž.

No mně spíš dorazila věta z té knížky že žena která vyšla s mikve tka té se nesmí dotknout nic(až asi do te doby než se ji dotkne manžel). a bylo tm kdyby se ji dotklo prase, pes nebo nedej bože kočka nebo gój, byla by hned považovánan za nečistou(duševně nečistou).
Co mají Židé proti prastům, to je celkem známá věc...kočka níž než pes se dá pochopit ale proč? Jako že přenáší mnohé nemoci? No a na posledním místě nejopovrhovanější jest ze všech gój...skvely no když je člověk míň než prase(ikdyž prase, je pozor tvor velice inteligentni a v mnohem cloveku podobný)
Presto asi chápeš že se mně takovéhle smýšlení pranic nelíbí...nemůžu to možná vztahovat na dnesek ale presto:)
guest Muž Hatamoto ... 04.10.2006 22:16:27 ... (6/87)
Re (3): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od capricon ( mailto:capricon@xmail.cz ) z 04.10.2006 04:15:44:
No myslel jsem to asi opravdu tak, jak to pochopil Ronen... mají totiž nařízeno právě tuto ritualni koupel(bylo mi jasné, nebo jsem to tušil,že se to už asi nedodržuje tka jak dřív) No a mají ji nařízenou(muži) minimálně jednou týdně...no lae ovšem je tam tkaová jakoby vitka že před Bohem musí být čistí a že tedy v největší uctě oblibě bude ten kdo se bude mít deně, jenomže to nemůžou židům nakázat a tak se bohu nemusí zalíbit uplne, staci jenom aby je nezavrhl:) Takze vlastne tak, naráel jsme také řekněme jejich smylsl pro kšeft:)))))
guest Muž Ronen87 ... 04.10.2006 21:19:32 ... (5/87)
Re (2): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 03.10.2006 21:16:46:
A jak se jmenuje ta knížka, kterou čteš?
guest Muž Ronen87 ... 04.10.2006 21:09:29 ... (4/87)
Re (3): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od capricon ( mailto:capricon@xmail.cz ) z 04.10.2006 04:15:44:
Nechci nikomu vkládat slova do úst, ale myslím si, že tím myslel, že kdyby měl každý žid dodržovat mikve, tak by se asi "zbláznil". Teď ke slovu mikve. V judaismu znamená slovo Mikve rituální lázeň. Ta je nezbytná pro každou židovskou obec. Muži se mají umývat celí (a to ponořením) před každým svátkem šabat. Ženy pak po ukončení menstruačního cyklu, po takzvaném období Niddah, před svatbou a po porodu. Tyto předpisy v současné době dodržují jen velmi zbožní židé a chasidé.

Nicméně příkazy Niddah, tak je nazýváno období, kdy žena menstruuje a týden po té, některé ženy dodržují. Zajímal jsem se o to a při jednom rozhovoru s kamarádkou z Izraele jsem se jí na to zeptal a říkala, že příkazy dodržuje. Při tomto období se třeba nesmí holka dotknout kluka.

Jinak se nám blíží další svátek - pátečním soumrakem začíná svátek Sukot, který bude trvat až do soumraku dalšího pátku. Od soumraku, který nastane příští pátek (čili skončením svátku Sukot), začíná další svátek, který se nazývá Simchat Tóra neboli radosti Tóry.

Bude někdo slavit Sukot?
guest Muž capricon (capricon@xmail.cz) ... 04.10.2006 04:15:44 ... (3/87)
Re (2): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 03.10.2006 21:16:46:

Jak to myslíš, s mikve? Nějak nepochopila.
guest Muž Hatamoto ... 03.10.2006 21:16:46 ... (2/87)
Re: Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 02.10.2006 23:51:21:
Zdravim
Zaregistroval jsem, ale pozue ze zpráv v televizi...ted ctu knizku ktera je dost o judaismu ale na tuhle vec sem tam nenarazil zatím....
Hmmm myslim ze staci na jeden svatek....to by Zidi zruinovalo to nejde....to je jak s mikve*3* *3*
guest Muž Ronen87 ... 02.10.2006 23:51:21 ... (1/87)
Jom Kipur
Zaregistroval někdo z vás tento svátek? Myslím, že je moc hezké obdarovávat potřebné a že by se tento zvyk mohl rozšířit i mimo Jom kipur.

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 z 9 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: