XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Judaismus

Judaismus

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
vše o tomto náboženství
Fórum pro lidi zajímající se o toto náboženství z jakéhokoliv důvodu.

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 9 | 9 | » | Poslední

 

guest Muž Ronen87 ... 08.10.2006 21:30:23 ... (17/87)
Re (2): čistota, konverze, obřízka
Odpověď na příspěvek od vagabund ( mailto:vagabund1@centrum.cz ) z 08.10.2006 20:20:21:
Konec 2. světové války neznamená návrat z diaspory. Diaspora nikdy neskončila. Je pravda, že po 2.světové válce se hodně lidí přemisťovalo na území Palestiny, ale spoustu židů (většina) stále žije mimo Izrael - a to je ona diaspora. Úplný návrat z diaspory nastane až s příchodem Mesiáše. To bude také doba, kdy bude obnoven Chrám v Jeruzalémě.
vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 08.10.2006 20:20:21 ... (16/87)
Re: čistota, konverze, obřízka
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 07.10.2006 17:55:20:
Máš v tom zmatek.Konec 2. světové války je obdobím návratu z diaspory a ne odchodu do ní.Těch návratů z diaspory bylo už předtím několik ,většinou po pogromech na židy v některé zemi.
guest Muž Ronen87 ... 08.10.2006 17:19:30 ... (15/87)
Re (2): + Sukot
Odpověď na příspěvek od iacobau z 08.10.2006 15:40:21:
Vím, že se to vztahuje k celé historii židů - nejen k 20. století. Osobně si myslím, že to nejsou židé, kteří vyvolávají problémy. V Písmu se dokonce praví, že: "Bude-li přebývat s tebou ve vaší zemi někdo jako host, nebudete mu škodit. Ten , kdo bude s vámi přebývat jako host, bude vám jako domorodec mezi vámi. Budeš ho milovat jako sebe samého, protože i vy jste byli hosty v zemi egyptské. " Leviticus 19:33-34 Myslím, že jak islám tak křesťanství se v těchto ohledech chovalo daleko hůř.

Postřehli jste, že právě probíhá svátek Sukot? Slavíte jej nějak?
guest Muž iacobau ... 08.10.2006 15:40:21 ... (14/87)
Re: čistota, konverze, obřízka
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 07.10.2006 17:55:20:
Kořeny diaspory bych rozhodně hledal někde úplně jinde než ve 20. století.
Dále mi přijde trochu méně košer, když na sebe budou náboženství vycházející ze stejných kořenů pořád něco házet. Násilí je a bylo špatné v jakémkoli náboženství a bohužel si tady není co vytýkat - v různých dobách nebylo cizí příslušníkům žádných z těchto tří denominací.
guest Muž Ronen87 ... 07.10.2006 17:55:20 ... (13/87)
čistota, konverze, obřízka
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 07.10.2006 14:00:50:
Taky mi to padalo. Asi to mají přetížené.
No ono to neni jenom o nádobách. V judaismu nesmí přijít dohromady mléko s masem. Je to zmíněno i v Písmu, nemůžu to přesně najít, ale je tam něco v tom smyslu, že kůzle (nebo jehně) nebude vařeno v mléce od matky. Takže nejenom, že musí být speciální nádobí včetně kastrolů na maso a na mléko, ale je i speciální lednice. V košer restauracích mají dokonce dvě kuchyně.
Křesťané dělali v minulosti větší boty než jen to, že se nemyli. Násilné převracení na vlastní víru je myslím hnus. Islám je pro mně nepochopitelné náboženství, respektive některé jeho prvky (zahalená ženy, jejichž práva takřka neexistují, šíření víry mečem, atp). Výtky ke křesťanství jsem již řekl + třeba křížové výpravy, atp. Použil jsem slovo logické kvůli tomu, že mi přijde harmonické nic si neprotiřečí, etc.

Ke konverzi: Vezmu to od konce. To že jsou židé i Židé rozmístěni po celém světě, že žijí v takzvané diaspoře je důsledkem minulosti (2. světové války, stalinského antisemitismu, atp). Aby byl žid vyznáním, tak nemusí být žid původem. Moje děti budou židovského původu, pakliže bych konvertoval, přestože pravděpodobně nemám židovský původ. Je ovšem pravda, že se náboženství a život židů prolíná. V našich zeměpisných šířkách není opravdu konverze tak častá, i když možná je. Je to důsledek šoa. V USA je situace jiná. Ještě k "podmínkám" konverze. Jsou tři. První z nich je Mikev, druhá je obřízka (Milah) a třetí je Micvot (Mitzvot). Tady vkládám část e-mailu od rabína M.Youngera:

"Mitzvot - This is the clincher. The convert must believe in God and the divinity of the Torah,
as well as accept upon himself to observe all 613 mitzvot (commandments) of the Torah. This
includes observance of Shabbat, Kashrut, etc. -- as detailed in the Code of Jewish Law, the
authoritative source for Jewish observance. This means that a motor vehicle is not used on
Shabbat, that cheese is eaten only with kosher supervision, that a woman uses the mikveh
every month, that hands are ritually washed before every bread meal, that the status of a
Kohen is preserved, and much much more.

All of the above must be done before a court of three Jewish men who themselves believe in
God, accept the divinity of the Torah, and observe the mitzvot. Practically it need be done
under the auspices of a competent rabbinical court ("beth din"). In the case of someone who
denies fundamental principles of Jewish belief (such as, the word for word divinity of the
Torah), or offers to perform the conversion without requiring full mitzvah observance, the
conversion would be invalid according to the Code of Jewish Law.

There are two excellent books which are helpful for conversion:
- "To Be A Jew" by Chaim Halevi Donin
- "Becoming a Jew" by Maurice Lamm

Also recommended are two real-life accounts of non-Jews who converted to
Judaism: - "Migrant Soul" by Avi Shafran - "The Bamboo Cradle" by Avraham
Schwartzbaum"

K dešťové vodě: když budu citovat e-mail od rabína Youngera "Všichni konvertující se musí ponořit do mikve - rituální lázně, které je spojena s nádrží na dešťovou vodu" - volný překlad. Z toho mi vyplývá, že mikve je stejná jak pro konvertující, tak pro všechny ostatní účely.

K obřízce: Včera jsem se pokoušel založit fórum Obřízka, ale nepovolili mi ho. O obřízce jsem si toho zjišťoval celkem hodně, protože o ní uvažuji. Nejenom z hlediska náboženského, naskýtá se i možnost hygienická a estetická. Obřízka spočívá v odstranění předkožky. Ta za "normálních podmínek" - tady by bylo zajímavé se pozastavit nad tím co je normální, překrývá - buď úplně, nebo z části - penis. Předkožka byla "využívána" u mužů hlavně v době pravěku, kdy chodili nazí, aby se jim nepoškodil žalud penisu. V dnešní době již de facto nemá smysl ( i když názory se různí). Provádí se jak částečná tak úplná obřízka, nicméně ke konverzi je požadovaná úplná. Muž podstupující obřízku by měl být obřezán Mohelem - kvalifikovaná osoba, většinou najímaná židovskou obcí, která provádí obřízku u dětí. I když chápu, že většina chlapů by si raději došla na plastickou chirurgii nebo do nemocnice - i já. Potom, jeli muž obřezán chirurgem, tak podstoupí už jen speciální rituál, který se nazývá "hatafas dam" při němž je do něj bodnuto (mám za to,že do penisu), aby z něj vytryskla kapka krve, která je symbolická. Jinak se obřízka (Brit Milah) provádí v 8 dnech života chlapce v synagoze právě Mohelem.
guest Muž Hatamoto ... 07.10.2006 14:00:50 ... (12/87)
Re (7): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Ronen87 z 05.10.2006 22:45:52:
Jeste k tvemu predchozimu prispecku...odpovedel bych uz driv, ale furt to padalo...
No k cistotnosti: to cistotni asi budou ja slysel i o tom ze nejak rozdeluji nadoby ve kterych se dela maso a na ty ostatni nebo nejak tak nevim:)
Holt nejvetsi prasata byli krestani...ti mneli dokonce mytí zakázáno...a i v Grenade rusili lazne - ocista tela byla pro ne neco nechutného...njn co by po nich taky clovek chtel, ze?:)))
Jj v bibli(nevim ted presen ale nekde sme to videl tkaze to nebude presna citace, je to asi ve strem zakoně ale nevspomenu si kde je dokonce i to ze "nebudes pit krev lidskou ci pojidat jejich maso" co pry je narazka an upíry.:)))))))..to jenom tak bokem.
No pro mně je judaismus, křesťanství a islám v podstatě stejné. a v tomto chronologickém pořadí má jasně klesající a upadající tendenci.
Takže pro mně není žadné z těchto náboženství logické? Od kdy má také náboženství logiku? Věříví ji někdy berou i jako urážku.*3*

Ke konverzi:Konvertovat k judaismu, to je podle mně celkem zajímavá věc, podle mně to není zrovna časté...aby byl člověk žid vyznáním musí být žid původem - ikdyž je pravda že jsou rozmístěni všude po světě.
Ta destova voda plati jenom u konverze nebo u mikve kompletně? Ja jsem četl o tom že hladina nesmí nidky klesnout pod hranici, jinak se musí naplnit mlékem.
K obřízce: nevím prý to je ku prospěchu higieny a sexualni vydrže tak nevím....pouze sem videl obrizku v televizi a ze se pak tim platnem co je pod deckem obvazuje tora jestli sem se teda nespletl:)
guest Muž Ronen87 ... 05.10.2006 22:45:52 ... (11/87)
Re (6): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 05.10.2006 21:57:43:
Tak nejprve bych rád vyřídil pozdravy z Jeruzaléma, které mám předat od jednoho rabína, se kterým jsem si vyměnil e-mail.

Když se ještě vrátím k mikve - zřejmě to tam bude ještě aktuální. V "podmínkách" pro konverzi je mikve u muže - aby došlo k úplné očistě. U žen se bere mikve jednou do měsíce. Psal mi že se má jednat o dešťovou vodu.

Jinak konverze jako taková je celá dost zajímavá, stejně tak jako obřízka.
Četl jsi už o tom?

Případně je tu někdo, kdo podstoupil obřízku či o tom uvažuje?
guest Muž Hatamoto ... 05.10.2006 21:57:43 ... (10/87)
Re (5): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od ARCMAN ( mailto:arkman@seznam.cz ) z 04.10.2006 23:09:09:
Vidíš to je pěkné vysvětlení...ale o mikve mně zase tak nejde*3*
guest Muž Ronen87 ... 05.10.2006 00:02:42 ... (9/87)
Re (4): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 04.10.2006 22:27:10:
To, že se nesmí dotknout menstruující žena muže je psáno i v Písmu - Leviticus 15:19-33. No on nevěřící člověk má i v ostatních náboženstvích celkem špatnou pozici. V islámu bezvěrce přímo nenávidí. Nevím, proč byla zmíněna zrovna tato tři zvířata. Prase bych odhadnul kvůli tomu, že to není čisté zvíře. Včera jsem četl zajímavé poznatky o mytí. Kdo si to přečte, tak si bude říkat, že židé jsou jedni z nejčistotnějších lidí :-D. Po tom co se dotknou nečistého zvířete by se skutečně měli více mýt.

Spoustu těchto nařízení vychází z Písma z čehož vyplývá, že jsou nesmírně stará. V současné době jsou používána velmi málo a to hlavně Chasidy a ortodoxními židy. Spoustu věcí třeba z řádu pohlavního života - Levicitu 18 je značně překonaná. I co se týče pohledu na homosexualitu. Leviticus 18:22 přímo říká - nebudeš obcovat s mužem jako s ženou, je to ohavné. Krom tohoto potom i pohlavní nečistota žen a mužů - Leviticus 15, ve většině případů nemožné vztahovat na dnešek. Proto mě právě tolik zaujala ona moje icq-penfriend z Izraele, která žije podle Tóry.

Nicméně pořád mi přijde judaismus jako nejlogičtější náboženství. I to je jeden z důvodů, proč je to moje víra.
guest Muž ARCMAN (arkman@seznam.cz) ... 04.10.2006 23:09:09 ... (8/87)
Re (4): Jom Kipur
Odpověď na příspěvek od Hatamoto z 04.10.2006 22:27:10:

A realita bude taková, že to vzniklo v době kamenné, kdy lidi přišli na to, kdy je žena nejvíce plodná a jak se chtěli co nejvíc namnožit, tak udělali z těch méně plodných dní mikve *3*

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 9 | 9 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: