XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Co je člověk?

Co je člověk?

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
Kdo je člověk, kdo je živý (mrtvý) člověk, kdo je zvíře, jaká a proč máme práva? SEM PATRI: Diskuse o takovych vlastnostech cloveka, podle kterych ho lze jednoznacne rozeznat od zviratek a pod. Napr: "Clovek je tvor, ktery ma dve ruce" SEM NEPATRI: Uvahy o povaze a zkazenosti cloveka, ktere 1) nejsou objektivne hodnotitelne 2)ho jednoznacne neodlisuji od zvirat a jinych "nelidi" Napr. "Clovek je zly, je parazit" a pod. CILEM DISKUSE by melo byt dobrat se k definici cloveka, ktera nam napriklad umozni zhodnotit, kdy dale pokracovat v udrzovani na pristrojich, nebo resit moralku potratu. CILEM NENI postezovat si tady nad zkazenosti lidstva nebo si povidat o astralnich bytostech.
Autor fora nevložil zatím žádný úvodní příspěvek

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 z 31 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | » | Poslední

 

guest Muž PavelDolezel (dolep9am@atlas.cz) ... 28.11.2005 18:59:35 ... (163/303)
Re (11): lidkost????
Odpověď na příspěvek od vagabund ( mailto:vagabund1@centrum.cz ) z 27.11.2005 21:17:59:
Jo? Takže residuová věta jsou dvě slova. Protože ji drtivá většina lidí nezná, tak žádná residuová věta není. Bravo, to je brilantní úsudek.
guest Muž PavelDolezel (dolep9am@atlas.cz) ... 28.11.2005 18:58:17 ... (162/303)
Re (11): lidkost????
Odpověď na příspěvek od jeseterka z 27.11.2005 19:05:04:
No, třeba dálnice určitě není příroda, ale je její podmnožinou. Pokud se ptáš, zda existuje něco, co není podmnožinou přírody, pak se musím zeptat, co znamená existenci. Pokud myslíš reálnou existenci detekovatelnou našimi symsly, pak ne, pokud i existenci abstraktní, pak třeba přímka není součástí přírody.
guest Muž PavelDolezel (dolep9am@atlas.cz) ... 28.11.2005 18:50:53 ... (161/303)
Re (11): lidkost????
Odpověď na příspěvek od LouPudlo ( mailto:pudlo@centrum.cz ) z 27.11.2005 16:04:37:
No a totéž platí i pokud člověka na zem přineslo UFO.
vagabund Muž vagabund (vagabund1@centrum.cz) ... 27.11.2005 21:17:59 ... (160/303)
Re (10): lidkost????
Odpověď na příspěvek od PavelDolezel ( mailto:dolep9am@atlas.cz ) z 27.11.2005 13:33:44:
Příroda je slovo.Význam tohoto slova je takový jakým ho vnímá většina populace.Protože dálnici naprostá většina lidí nebere jako součást přírody ,tak součástí přírody není.
guest Muž jeseterka ... 27.11.2005 19:05:04 ... (159/303)
Re (10): lidkost????
Odpověď na příspěvky od Arcmana a PavlaDolezela z 27.11.2005 14:56:49:

Já přece netvrdím, že člověk je zcela něco jiného, co by stálo mimo přírodu, nicméně mám zato, že je ( možná jenom zatím) vyšším živočichem, než ostatní zvířata, stejně jako je třeba šimpanz vyšší než slimák. Copak zvířata píší básně a opery nebo lítají do vesmíru?
- Nevím jak Ty, Arcmane, ale já jsem teda myšlence, že stojíme jako lidi mimo přírodu, odolala velmi lehce a v podstatě mi nikdy nic takového nenapadlo. Ostatně jsem již řadu let vegetariánka, což snad něco o vztahu ke zvířatům vypovídá. Závislost na prostředí si uvědomuji stejně dobře jako vy ostatní.

A když je podle vás příroda i dálnice, tak bych ráda věděla, zda existuje něco, co není příroda.
guest Muž LouPudlo (pudlo@centrum.cz) ... 27.11.2005 16:04:37 ... (158/303)
Re (10): lidkost????
Odpověď na příspěvek od PavelDolezel ( mailto:dolep9am@atlas.cz ) z 27.11.2005 13:33:44:

souhlasím
pokud člověka na zem nepřineslo UFO, potom je součástí přírody stejně jako všechny jeho produkty. Skutečnost, že přírodu svým působením modifikuje na tom nic nemění. To totiž dělá každý organismus. Organismy dělají co dokáží aby se měly dobře, na zachování stávající podoby ekosystému přitom kašlou. Už je jen na inteligenci a rozvaze každého druhu aby si nepodřezal pod sebou větev.
guest Muž ARCMAN (arkman@seznam.cz) ... 27.11.2005 14:56:49 ... (157/303)
Re (9): lidkost????
Odpověď na příspěvek od jeseterka z 26.11.2005 18:28:43:

To je zajímavé jak dokážeš v jednom odstavci to samé potvrdit a pak to bez mrknutí oka zase hned popřít. Asi si stále nerozumíme v tom co je to racionalita, víra, touha, fantazie - i tyhle vlastnosti bychom mohli u vyšších obratlovců považovat za esenciální. Ale já vím, že je je to těžké odolat tomu přání, že stojíme mimo přírodu a jsme něco jiného*1* - bohužel stejné smýšlení vede i k tomu, že jsme snad na prostředí nezávislí a důsledky toho za posledních 200 let můžeme vidět všude kolem sebe.
guest Muž PavelDolezel (dolep9am@atlas.cz) ... 27.11.2005 13:33:44 ... (156/303)
Re (9): lidkost????
Odpověď na příspěvek od jeseterka z 26.11.2005 18:28:43:
Já sice nevím, co to je příroda a tak ani nemůžu vědět, co do ní patří a co ne, ale jedno vím jistě. Vím, že platí implikace, že pokud je součástí přírody ptačí hnízdo, mraveniště, nebo krtčí díra, pak není nejmenší důvod, aby jí nebyla i dálnice. To máte asi stejné se znečištěním. Znečištění je definováno subjektivně a znamená znečištění pro člověka, nebo obecně pro známé živé organismy na bázi organických sloučenin. Jeden z projevů vysoké inteligence je schopnost abstrakce a uvolňování předpokladů.
A pokud jde o vlastnosti zvířat, které podle tebe nemají, tak to je jen tvůj zazděný předsudek.
guest Muž jeseterka ... 26.11.2005 18:28:43 ... (155/303)
Re (8): lidkost????
Odpověď na příspěvek od ARCMAN ( mailto:arkman@seznam.cz ) z 25.11.2005 20:00:46:

no jo, asi to tak bude. Přesvědčil jsi mě tím tvořením jenom z praktických důvodů i u lidí, teda naopak, než jsem na to šla já:-) Už taky vím, že ani to, že by žádnej opičák nenamaloval krajinu kterou vidí, není argument( nehledě k tomu, že někteří lidi by to taky nesvedli). Fakt je to jenom projev téhož na trochu jiné úrovni. Přesto si myslím, že racionalita vyděluje člověka z oblasti ostatních zvířat a vrcholem evoluce je lidská psychika. A že jenom člověk je schopný vědomě a v interakci s okolím se rozvíjet a že má vlastnosti, které zvířata nemají např. víra v něco, umělecké nadání, fantazie, touha vědět, jak je to doopravdy. I když kdoví, do hlaviček zvířatům nevidíme.

Ale ještě mi vysvětli, jak to, že budovy a silnice jsou součást přírody. Pochopím, že jsou součástí přírody obydlí zvířat (někdy víc než dokonalá), nebo jejich cesty, ale že by hypermarket nebo dálnice byly součásti přírody? Ty by ses šel procházet po dálnici s tím, že jdeš do přírody? Asi jde o to, co nazýváš přírodou.
guest Muž ARCMAN (arkman@seznam.cz) ... 25.11.2005 20:00:46 ... (154/303)
Re (7): lidkost????
Odpověď na příspěvek od jeseterka z 25.11.2005 19:29:51:

Jenže háček je v tom, že to všechno by vysoce sofistikovaný stroj dokázal, taky *4* Jinak tvořivost mají i hlavonožci - cobotnice sbírají lesklé předměty(včetně odpadků) a aranžují je do koláží před svýma norama - každá má svůj osobitý stil a každá používá jiné barvy *3* A v podstatě člověk tvoří také buď z praktických důvodů nebo z důvodu dojmu na ostatní - takže jenom z pratických důvodů *47* Tady nějde o to jak velký je projev daného myšlení, ale spíše o to jaký charakter myšlení to vůbec je a ten je pro všechny tvory s mozkem společný. Každý má jen jinak velký mozek a tak jsou jeho projevy buď víc nebo míň vidět. Myslíš si, že budovy a silnice njsou součástí přírody? Je to přece přirozená síť cesty a budovy se stavějí tam kde jsou nejlepší podmínky - ať klimatické nebo , že se tam snáze vyvlastňují majitelé pozemků *1* - sle je to přirozená síť cest jako termitiště :o)

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 z 31 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: