XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Co je člověk?

Co je člověk?

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
Kdo je člověk, kdo je živý (mrtvý) člověk, kdo je zvíře, jaká a proč máme práva? SEM PATRI: Diskuse o takovych vlastnostech cloveka, podle kterych ho lze jednoznacne rozeznat od zviratek a pod. Napr: "Clovek je tvor, ktery ma dve ruce" SEM NEPATRI: Uvahy o povaze a zkazenosti cloveka, ktere 1) nejsou objektivne hodnotitelne 2)ho jednoznacne neodlisuji od zvirat a jinych "nelidi" Napr. "Clovek je zly, je parazit" a pod. CILEM DISKUSE by melo byt dobrat se k definici cloveka, ktera nam napriklad umozni zhodnotit, kdy dale pokracovat v udrzovani na pristrojich, nebo resit moralku potratu. CILEM NENI postezovat si tady nad zkazenosti lidstva nebo si povidat o astralnich bytostech.
Autor fora nevložil zatím žádný úvodní příspěvek

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat   » Běžný výpis  

 

guest Muž Pety782 (Petyna602@seznam.cz) ... 11.06.2009 09:17:45 ... (Strom/Strom)
Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Vite na svete jsou ruzne bytosti,např.:čarodějnice,emaři,upíři,sa taniste,...Kazdy si muze vybrat,cim chce byt.Ale je jen jedina vec na svete,co bych urcite byt nechtela!A je to clovek!Co umi lidi?!Skodit druhym,smat se cizimu nestesti,zabijet,manipulovat,ale to hlavni,oni si mysli,ze ovladnot prirodu,ze ji prelsti.Ale tak to neni,priroda jim to jednou natre!Kazdy ma svuj nazor na lidi,muj je tento!
guest Muž LouPudlo (pudlo@centrum.cz) ... 12.06.2009 11:06:51 ... (Strom/Strom)
Re: Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od Pety782 ( mailto:Petyna602@seznam.cz ) z 11.06.2009 09:17:45:

A ty ses co, kdyz ne clovek? A podle ceho to teda poznas, ze nejses clovek - cim se clovek lisi od tebe?
na to se tady ptam, ne na zhrzenost nad moralni zkazenosti lidstva, tak charakteristickou pro mladez, ale na to, podle ceho se pozna clovek od treba zvirete - jake presne jsou ty rozlisovaci znaky.
Pozn. takove rozlisovaci znaky, ktere lze objektivne hodnotit (tedy ne treba "clovek je zly", protoze na to neni zadny metr a nikdo nevi, zda zviratka taky nejsou zla, ale "clovek ma dve nohy").
guest Muž the0killer (the0killer@centrum.cz) ... 17.11.2009 16:58:42 ... (Strom/Strom)
Re (2): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od LouPudlo ( mailto:pudlo@centrum.cz ) z 12.06.2009 11:06:51:
Lide maji vedomi a tim se zcela od zvirat odlisuji, zviratka at delaji cokoli, nenesou za to ten druh odpovednosti, ktery neseme my...
Jard01 Muž jard01 (jard01@volny.cz) ... 18.11.2009 16:45:24 ... (Strom/Strom)
Re (3): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od the0killer ( mailto:the0killer@centrum.cz ) z 17.11.2009 16:58:42:
tak větší houpost se jen tak nevidí, i zvířata mají vědomí jakožto každý živý tvor chapče*148* jediný rozdíl je v tom že člověk je jediný tvor který sobecky mysí spíše na sebe a svou rodinu než na druhé*148*






*5151*obdivovatel draků*1686*milovník muttů*5151*obdivovatel draků*1686*
guest Muž the0killer (the0killer@centrum.cz) ... 27.11.2009 20:16:03 ... (Strom/Strom)
Re (4): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od jard01 ( mailto:jard01@volny.cz ) z 18.11.2009 16:45:24:
co se tyce zvirat a lidi, pokud pouzijeme slovo vedomi pro lidi, tak u zvirat bych to nazval spis instinktem, ale na tom dulezitem se shodnem a to jsem rad:)
Jard01 Muž jard01 (jard01@volny.cz) ... 28.11.2009 00:06:21 ... (Strom/Strom)
Re (5): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od the0killer ( mailto:the0killer@centrum.cz ) z 27.11.2009 20:16:03:
i zvíře má vědomí a narozdíl od člověka neuvažuje sobeckým způsobem*5*
guest Muž matejkriz ... 07.12.2009 16:13:29 ... (Strom/Strom)
Re (6): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od jard01 ( mailto:jard01@volny.cz ) z 28.11.2009 00:06:21:

Tím bych si nebyl ani v nejmenším jistý. Teda-souhlasím, že jestli má vědomí člověk, má ho i každé zvíře (a není tak snadné najít důvod, proč by vědomí nemělo mít i to neživé ve vesmíru).

Ale co by mělo být důkazem toho, že zvíře neuvažuje sobecky?

Já bych se nebál sobeckost nevnímat jen negativně. Ona je to přirozenost, která jediná může fungovat. Ve vší sobeckosti ale může každý přijít na to, že se ve společenství vyplatí být ohleduplný. Pokud správně přeložíme sobeckost jako snahu mít se co nejlépe.
Jard01 Muž jard01 (jard01@volny.cz) ... 08.12.2009 00:10:15 ... (Strom/Strom)
Re (7): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od matejkriz z 07.12.2009 16:13:29:
a můžeš mi laskavě napsat kdy zvíře sobecky uvažuje podle tebe*1*
myslím že nevíš očem vlastně mluvíš*1*
guest Muž matejkriz ... 08.12.2009 14:10:31 ... (Strom/Strom)
Re (8): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od jard01 ( mailto:jard01@volny.cz ) z 08.12.2009 00:10:15:

Vím o čem mluvím, ale možná to není jasné tobě, což je pochopitelné-těžko se to vystihuje stručně a ještě přesně (já také nechápu, co mají znamenat ty smajlíci v tom kontextu...)

Záleží jak vnímáš slovo sobecký. Já jako sobecké chápu chování, které klade sebe na první místo. Tak se jistě chová většina živočichů (ikdyž se možná najdou v určitých chvílích výjimky jako včely bránící úl nebo například rodiče téměř obecně).
Třeba psi se jistě sobecky chovají, stejně jako člověk. U těch trochu chytřejších psů je to znát.
Náš jezevčík se jistě většinou nezajímá o nikoho jiného než o sebe. Žrádlo by nikomu nepostoupil a rozhodně se kvuli nikomu neomezuje. Klidně kňourá a loudí, ikdyž mě to těžce otravuje. Když například plavu daleko do vody, pustí se ze strachu za mnou. Ale to těžko vykládat jako nesobecké chování a strach čistě o mě. Spíš jako závislost na mě (jídlo, bezpečí, ...), čili čistě zištné pohnutky.

Ale opakuji, že na samotném sobeckém chování není nic špatného. Je to v zásadě jediné možné chování. Chytrý sobecký člověk je ohleduplný a nečiní na úkor druhých, když to není nutné, protože ve své sobeckosti ví, že tak je to pro něj nejvýhodnější. Chování se na úkor druhých není známkou sobeckosti, ale hlouposti.
Jard01 Muž jard01 (jard01@volny.cz) ... 09.12.2009 00:40:01 ... (Strom/Strom)
Re (9): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od matejkriz z 08.12.2009 14:10:31:
takže ty jsi ve skutečnosti chudák který nemá rád zvířata kolem sebe a každý živý tvor tě vlastně obtěžuje vid chudáčku*2317*
guest Muž matejkriz ... 09.12.2009 22:57:12 ... (Strom/Strom)
Re (10): Čeho všeho jsou lidé schopni?!...
Odpověď na příspěvek od jard01 ( mailto:jard01@volny.cz ) z 09.12.2009 00:40:01:
Přečtěte si prosím ještě jednou, pozorně, na co jste odpovídal. Pokud poté neusoudíte, že jste mě jen prve špatně pochopil a vaše reakce je poněkud nemístná, nemá asi smysl s Vámi diskutovat.

Mám zvířata moc rád (a abych předešel nějakým narážkám-ne jen na talíři, mám je rád živá). Jak už jsem zmiňoval, bydlí se mnou pes, a na něj nedám dopustit. Jsem velmi společenský člověk a blízkost živých tvorů mě velmi těší, jen výjimečně obtěžuje (náš pes chytil blechu...).
A rozhodně nejsem chudák.

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat   » Běžný výpis  

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: