XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Svobodná vůle

Svobodná vůle

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
Máme jí?
Zajímal by mne váš názor na svobodnou vůli, jestli jí máme či ne, a pokud ano, uveďte nějaký příklad. Já osobně se přikláním k tomu, že jí nemáme. Když rozebírám nějaké své rozhodnutí, vždy nacházím příčinu, důvod svého jednání a toto mne vyvede do míst mimo mou odpovědnost.

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 9 | 9 | » | Poslední

 

guest Muž gwynbleid (gwynbleid@centrum.cz) ... 11.05.2008 14:20:38 ... (14/84)
Re (6): svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od Ema.Manylee z 11.05.2008 14:01:04:
přijde mi to už ale kapku předimenzované..zlozvyky jsou o vůli - ty za silou vůle asi vidíš boha ja za tím vidím člověka jako takového na metafyziku mě neužije:). Nicméně děkuji za názor.
guest Muž Ema.Manylee ... 11.05.2008 14:01:04 ... (13/84)
Re (5): svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od gwynbleid ( mailto:gwynbleid@centrum.cz ) z 11.05.2008 13:54:1Diky :D .. Hele tak snad na tom ale neco bude, ze Te zlozvyky pripravuji o Tvou svobodu, ne? Ja si jen vsechno spojuju se vsim.. No vim to sem mohla vynechat..
guest Muž gwynbleid (gwynbleid@centrum.cz) ... 11.05.2008 13:54:11 ... (12/84)
Re (4): svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od Ema.Manylee z 11.05.2008 13:49:22:
hele tohle už je debilita*3*
guest Muž Ema.Manylee ... 11.05.2008 13:49:22 ... (11/84)
Re (3): svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od gwynbleid ( mailto:gwynbleid@centrum.cz ) z 11.05.2008 13:28:2 jé tak ja sem mela dobrou odpoved jo! :D to jo.. No vidis mam svobodnou vuli.. Jsem na totiz na strane boha.. A ne na strane zlo-zvyku, ktere me o moji svobodu pripravuji.. Jak vse to krasne logicky do sebe zapada :-)
guest Muž gwynbleid (gwynbleid@centrum.cz) ... 11.05.2008 13:28:20 ... (10/84)
Re (2): svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od Ema.Manylee z 11.05.2008 13:24:56:
že je to dobra odpověď*47*...většina napíše 10.

smysl bych v tom moc nehledal jen je to taková malá ukázka jak nemyslet naučeně
guest Muž Ema.Manylee ... 11.05.2008 13:24:56 ... (9/84)
Re: svobodna mysl
Odpověď na příspěvek od gwynbleid ( mailto:gwynbleid@centrum.cz ) z 11.05.2008 10:03:1 Je to dvojnasobek peti.. :D ja nevim co Vam jako k tomu rekl? To me zajima :D
guest Muž gwynbleid (gwynbleid@centrum.cz) ... 11.05.2008 10:03:17 ... (8/84)
svobodna mysl
pokud mohu zasáhnout měl bych otázku kterou nam položil profesor na vysoké: kolik je 5+5 podle odpovědi se dá odhadnout nakolik má člověk svobodné myšlení, vůli a nakolik je svázán tím co do něj vtloukli zamlada
guest Muž liska-E ... 17.03.2008 00:38:30 ... (7/84)
??
Řekla bych,že tady se docela nabízí dvě otázky:
1/Co je to svobodná vůle?Když se můžu sama rozhodovat o tom,co sama chci a co nechci?Je svobodná vůle taky svoboda slova,rozhodování,činů,myšlenek a svoboda volby?Je svobodná vůle spojena s tím vším,nebo je to pouze jedinečná a uzavřená kapitola v naší mysli?Podle mě se to prolíná vše dohromady a pak se tedy nabízí otázka druhá/Jsme vůbec schopni se sami rozhodovat o tom,co chceme a co ne?Každý moc rád mluví o tom,že jedná sám za sebe.V podstatě je to pravda,na druhou stranu si ale pouze vybírá z daných možností,které nemá z vlastní hlavy.Fakt je ten,že jsme všichni ovlivněni okolím.Ať už je to některé z mediálních prostředků,přátel,rodiny...Vlastně čerpáme náměty na život a na "vlastni" názor z okolního světa.Takže co je svobodná vůle?Jen to,že se můžeme svobodně rozhodnout pro cestu,kterou chceme jít.Čili svoboda volby...Tomu říkáme svobodná vůle.Ale jak říkám,jsme toho schopni?Po pravdě je vlastně vůbec nejjednodušší,když jsme někým nebo něčím vedeni.A jestli se raději necháme vést,přicházíme o možnost mít vůli svobodnou.
PS:Jestli jsou to podle vás blbosti,sorry,ale tak to dopadá,když se nudim a nad něčím se zamyslím:-)

*14**206*liska-E
guest Muž berserg ... 16.03.2008 21:44:55 ... (6/84)
Re: Většinou ji spíš nemáme, ale za určitých okolností ano.
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 12.01.2008 00:38:29:
Nemyslím si, že máme svobodnou vůli. Myslím, že máme svobodu se rozhodnout. Máme možnost volby. Můžeme se rozhodnout, jestli budeme milovat růži pro její vůni, nebo jí nenávidět pro její trny. Problém není ve svobodě, problém je ve vůli. Svoboda rozhodnutí tu je vždycky, proto jsou lidé kteří se dokáží dokonale ovládat. Ale síla vůle schází. Rozum nám říká, že bychom se neměli rozčílit kvůli něčemu, co za to nestojí. Ale naše vůle na to nestačí. Myšlenka zrodí chemické procesy v těle, uvolní se nežádoucí hormony a máme tu vztek, který jen velmi těžce ovládáme. A o tom to je. Problém je ve výchově. Od dětství jsme učeni ovládat svou vůli. Například nemůžeme poslat svého nadřízeného do prdele. Přesto, že by si to zasloužil, to neuděláme. Ovládneme se, protože jsme učení se ovládat od dětství. Ale ono to není ani tak ovládnutí vůle, jako spíš ovládnutí situace. Nepošleme ho do prdele, protože ovládáme situaci a rozum nám říká, co by přišlo za následky. Vůli ovládneme až v ten okamžik, kdy nebudeme muset sami se sebou bojovat a přemáhat se, abychom to neudělali. Potom budeme mít svobodnou vůli.
guest Muž Imargen ... 14.03.2008 16:24:39 ... (5/84)
Otázka
Stejná otázka je: Věřím na osud nebo ne? Když si odpovíme na tuto otázku, odpovíme na tu druhou.

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 9 | 9 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: