XChat v mobilu  |   Fotoalba  |   Nápověda   |  Zaregistrovat
Přihlásit pomocí mojeID
Můj profil   |   Vzkazy (0/0)   |   Fotoalba   |   Poznámky   |   Nastavení

Buddhismus

Buddhismus

Sleduj emailem (jen pro Modrá hvězdička)
Nejvyšší pravda je zároveň nejvyšší radostí. Forum na téma: Jak vnímá západ Buddhovo učení.
Autor fora nevložil zatím žádný úvodní příspěvek

Moderátoři: Toto téma nemá speciálně určené moderátory

Aktualizuj


» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 30 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | » | Poslední

 

guest Muž dordze.cang ... 23.04.2008 18:02:41 ... (226/296)
Re (3): Chci se zeptat
Odpověď na příspěvek od Svaty.prorok z 22.04.2008 17:18:40:
Knihy o buddhismu, který praktikuju já najdeš buď tady
http://www.bily-destnik.cz/
anebo v našich centerch, kde ti je buď pujčí, anebo v těch větších (Praha, Brno) i prodají. Na začátek se doporučuje kniha Jak se věci mají, nedávno vyšlo nové rozšířené vydání. Myslím, že moudrost okamžiku je taky dobrá, je to soubor otázek a odpovědí, které dostal Lama co tu knihu napsal.
Tím sem ti i trochu odpověděl na tvojí druhou otázku, my máme centra kde se jako laičtí praktikující scházíme. Nemáme kláštěry, takže tam můžeš přijít i s přítelkyní:-)
http://www.bdc.cz/index.php?option=com_centra
guest Muž LeVeJa ... 22.04.2008 21:16:33 ... (225/296)
Re (8): Otázka pro budhisti
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 14.04.2008 22:29:47:
Děkuju za odpověď! zamyslela jsem se nad tím... ... a můj názor je,že pro mě má hlubší význam to,co slíbím sama sobě,už právě proto,že je běžné,že to lidé moc nedodržují, protože je přitom jakoby nikdo nekontroluje.. aspon myslim teda,nemuzu mluvit za lidi vseobecne ze jo :c) a pak jeste reakce na tvuj dalsi vzkaz.. ze mam dojem,ze to o cem jsi psal, ze kdyz clovek upadne do moc hlubokeho "klídku" a pak,když se vrátí mezi méně "uklidněné lidi" např. narazí na blbouna, tak se tvuj klid rychle rozpustí , tak mám dojem, že se to může stát i tomu laikovi, který ani nechodí sedět zazen do kláštera nebo kamkoliv jinam.. ouvej.. .c)
guest Muž Svaty.prorok ... 22.04.2008 17:18:40 ... (224/296)
Re (2): Chci se zeptat
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 21.04.2008 01:04:07:
Ahoj. Ještě se chci zepta jestli bys mi mohl doporučit nějakou kvalitní literaturu o buddhismu a jestli víš o nějakých dobrých klašterech v ČR. Předem děkuji za odpověď.
guest Muž Svaty.prorok ... 21.04.2008 17:29:48 ... (223/296)
Re (2): Chci se zeptat
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 21.04.2008 01:04:07:
Děkuji za odpoveď. Budu o tom přemýšlet.
guest Muž dordze.cang ... 21.04.2008 01:04:07 ... (222/296)
Re: Chci se zeptat
Odpověď na příspěvek od Svaty.prorok z 20.04.2008 17:13:43:
Asi tak, že přijmeš mnišské sliby. Mniši většinou žijí v kláštěře. Teda pokuď se chceš vydat po theravadové cestě, kde se člověk vyhýbá příčinám utrpení, tím, že přijme mnišské sliby kde slíbí že nebude dělat asi 250 věci. Pracuje se tady s příčinou a následkem (karmou), že odetínáš kořeny utrpení, lépe řečeno se vyhýbáš věcem, které ti vyvolávají rušivé emoce. Jedná se o velmi pomalu cestu. (některé texty uvádějí, že takhle dosáhneš osvícení za dobu zhruba stejně dlouhou jakou trvá jeden vesmír) Proto asi theravadoví mniši ani o osvícení neusilujou, ale mají za cíl vlastní osvobození, tedy rozpuštění iluze ega. Ale je to taky cesta a všichni (buddhisti) sme po ní kdysi šly. Pak je tu ještě mahajána a vadžrajana (tantrajana), kterou praktikuju třeba já. Tady se nevyhýbáme rušivým emocím, ale transformujem je do moudrostí, kterými ve zkutečnosti jsou. A abys je mohl transformovat, tak je napřed musíš mít. Proto se neschováváme do kláštera před světem, ale fungujem vněm. Akorád, že narozdíl od většiny lidí si uvědomujem, že nějaký rušivý emoce máme a pracujem snimi. Což je obrovský rozdíl. Můžeš pak rušivé emoce mít, ale nemusíš podle nich jednat. Tím ti chi jenom říct, že abys byl buddhista, tak nemusíš být mnich pokud nechceš. Můžeš stejně tak praktikovat jako laik, mít práci, rodinu a mít při tom dobré výsledky.
Třeba jeden z našich hlavních Lámů nám dokonce nedoporučuje chodit na dlouhá odosobnění někam do kláštera, protože když nemáš meditační zkušenosti, tak se tam může snadno stát, že spadneš do takového klidu a míru což je sice příjemné, ale samo o sobě to není rozvoj, a pak když se z těchto chráněných podmínek vrátíš zpátky do života tak tvůj vnitřní mír rozpustí první blbec na kterýho narazíš:-)
Proto nám doporučuje ať fungujeme v normálním světě, máme práci, partnery a sem tam si zajedem na nějaký výkendový meditační reatret, že tenhle zpusob života přináší opravdu rozvoj a hlavně způsobuje, že jsem silní.
guest Muž Svaty.prorok ... 20.04.2008 17:13:43 ... (221/296)
Chci se zeptat
Jak se člověk může stát buddhistickým mnichem? A je nutné žít v klášteře či chrámu?
guest Muž dordze.cang ... 14.04.2008 22:29:47 ... (220/296)
Re (7): Otázka pro budhisti
Odpověď na příspěvek od LeVeJa z 11.04.2008 21:12:08:
Protože když to slíbíš někomu kdo je v mahajánovém (myslím, že sem patří i zen) a vadžrajánovém buddhismus ten nejduležitější, tedy tvůj mistr, Láma, tak to má mnohem větší váhu a zasévá to do mysli hlubší dojmy, než když si to řekneš sám sobě. Člověk si to prostě víc uvědomuje.
Já si už slíbil tolik věcí, ale na většinu znich si už nevzpomenu, ale tenhle slib mám v živé paměti i po 4letech a často na něj myslím. Ten obřad okolo má určitě hluboký význam, v buddhismu není nic spartakiáda, kterou by Lámové dělali protože by se nudily.
guest Muž LeVeJa ... 11.04.2008 21:12:08 ... (219/296)
Re (6): Otázka pro budhisti
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 09.04.2008 00:56:18:
můj expřítel tenhle slib bhodisatvy splnil - slíbil- jen nevím, proč ho člověk slibuje svému zenovému(např.) mistru, proč je kolem toho obřad, toto musí někomu dokazovat, nebo zkrátka aspoň něco se "oslavit" má a tak využijou tohoto, je to na každém, můj názor je ale , že i když to dělá člověk i pro druhé,tak slíbit si to může sám sobě bez obřadu ne? asi je to o ničem tahle otázka :c))
guest Muž dordze.cang ... 09.04.2008 00:56:18 ... (218/296)
Re (5): Otázka pro budhisti
Odpověď na příspěvek od Dreamer08 z 08.04.2008 19:45:46:
to jsou bytosti, kteří se rozhodnou rozvíjet osvícený záměr (tzn. bhodičita) že dosáhnou osvícení pro dobro všech bytostí aby jim pak pomohly ke stejnému cíli. A nepřestanou dokuď i poslední bytost ve vesmíru nedojde k plnému rozpoznání vlastní mysli-osvícení. Můžou být realizovaní tzn. na jednom ze stupni bhodisatvy což zn. že jsou už bezpečně mimo hry ega např. nějaký kvalifikovaný buddhistický učitel (Lama) nebo nerealizovaní tzn. kdokoliv komu se ta představa líbí a tak složí slib bhodisatvy, že se bude rozvíjet pro dobro všech bytostí až do dosažení osvícení, protože až když sme sami mimo rušivé emoce a zmatenost, tak sme teprve schopni účině pomáhat. Je to opravdu velká věc. Protože ne každý buddhista praktikuje s motivací pomáhat ostatním, např v theravadovém buddhismu je hlavní cíl stav Arhata což je vlastní osvobození, kdy je rozpuštěna iluze ega a už nebereme utrpení osobně. Tím pomůžeš sobě, ale nemáš motivaci pomáhat ostatním. Ale slyšel sem , že i tohle je prý dočasné, ti Arhatové si v takovém stavu "vegetí" třeba 10tisíc let, ale jednou se stejně objeví nějaký buddha a řeknemi jim: No tak kluci, je třeba jít dál:-))
guest Muž Dreamer08 ... 08.04.2008 19:45:46 ... (217/296)
Re (4): Otázka pro budhisti
Odpověď na příspěvek od dordze.cang z 07.04.2008 23:28:53:
A co jsou to přesně ty boddihsatvi?

» Přidat k oblíbeným   » Vyhledat  

První |« | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 z 30 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | » | Poslední

 




Hledej příspěvek:
Příspěvek přidán mezi: a (dd.mm.rrrr)
Pouze toto téma: